Zaļā zona

EHR “Zaļā zona” – par svarīgāko videi un cilvēkam! 

Savu ikdienu daudzi no mums pavada pilsētas mūros, bet spēka un radošās enerģijas resursus atjauno dabā. Kā ne tikai ņemt, bet arī dot dabai atpakaļ? Kā pieņemt videi draudzīgus lēmumus ikdienā, dzīvot atbildīgi un ilgtspējīgi? 

Asprātīgu rubriku par vides aktualitātēm klausies EHR un EHR Supehits ēterā, bet reklāmas aģentūras TBWA Latvija vadītāja un radošā direktora Kaspara Eglīša veidotas sarunas par būtisko dabā meklē EHR mājas lapā, aplikācijā un Spotify. 

EHR YouTube kontā seko līdzi “Zaļās zonas” izaicinājumiem, kuros teoriju un zināšanas pārbaudīsim praksē, bet padziļinātu ieskatu tēmā lasi portālā TvNet un interneta žurnālā “Vides Vēstis”. 

Aicinām tevi iedvesmoties, izzināt, pamēģināt jaunas lietas un kļūt videi draudzīgākam EHR “Zaļajā zonā”! 

Projekta sadarbības partneri: producenti "Story Hub", biedrība "Vides Vārds" un TvNet. 

Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

image 2

#12 EHR ZAĻĀ ZONA

Dažādu garo distanču izturības sacensību dalībnieks un vides aktīvists Tālis Banga ikdienā treniņus apvieno ar atkritumu vākšanu, piešķirot tiem ne tikai sportisku, bet arī vides tīrības un sabiedriskā labuma nozīmi. Lai šo zaļo un veselīgo aktivitāti popularizētu sabiedrībā, vņš ir aizsācis TRASHMOB kustību Latvijā. Salīdzinoši īsā laika periodā ir notikušas jau vairākas pamanāmas akcijas, arī šobrīd pilnā sparā rit kampaņa “Nejēdzīgs iepakojums”. Tālis saprot, ka mērķis padarīt Latviju tīrāku ietver sevī ideju par cilvēku paradumu un uzskatu maiņu, vides politikas maiņu attiecībā pret atkritumu apsaimniekošanu, depozīta sistēmu, kura vēl nav ieviesta, bet par kuru jau šobrīd skaidrs, ka tā jāpilnveido. Kā apvienot patīkamo ar zaļo un lietderīgo, klausies sarunu ar TRASHMOB kustības aizsācēju un attīstītāju Tāli Bangu.

#11 EHR ZAĻĀ ZONA

Viens no tūristu iecienītākajiem apskates objektiem Rīgā ir Nacionālais Rīgas zooloģiskais dārzs. Zoodārzi vienmēr ir vieni no populārākajiem apskates objektiem jebkurā valstī, jo tā ir iespēja vienviet pabūt gandrīz visos pasaules kontinentos caur dabas pasauli. Tajā pat laikā uzskatāms, ka viens no mūsdienīgu zoodārzu galvenajiem mērķiem ir līdzdalība starptautiskajās apdraudēto dzīvnieku sugu saglabāšanas programmās. Šobrīd Rīgas zoodārzā izauguši melnie grifi dzīvo savvaļā Bulgārijā un Grieķijā, mūsu zoodārzā izaugušo vilku un lūšu pēcnācēji dzīvo attiecīgi Skandināvijas un Polijas mežos. Pateicoties Rīgas zoodārza centieniem Rietumkurzemē atgriezās Latvijā izzudusi abinieku suga – Eiropas kokvarde. Zoodārzam jēga ir tikai tad, ja tā prioritāte ir dabas aizsardzība un tajā brīdī, kad Rīgas zoodārzam pavēlēs būt peļņu nesošam, zoodārza ideja zudīs un eksistence kļūs bezjēdzīga. Par zoodārzu lomu pasaulē, zoodārza galvenajiem mērķiem, dzīvnieku nebrīvē turēšanas ētiku sarunāsimies ar Ingmāru Līdaku – cilvēku, dzīvnieku draugu, kurš nu jau vairākām paaudzēm asociējas ar Rīgas zooloģisko dārzu.

#10 EHR ZAĻĀ ZONA

Kamēr liela planētas cilvēces daļa cīnās par izdzīvošanu un ūdens pieejamību, tikmēr 1/3 daļa no visas pasaulē saražotās pārtikas tiek izmesta atkritumos, kopsummā atkritumos nonākot 30% saražoto pārtikas produktu. Eiropas Savienībā tiek izšķērdēts aptuveni 180kg pārtikas uz vienu iedzīvotāju. Tas ir neiedomājams resurss, kas atstāj ietekmi gan uz vidi, gan sociālo labklājību. Lai šo negatīvo tendenci mazinātu, pasaulē veidojas dažādas zaļās kustības jautājuma risināšanai lokālā līmenī.Zaļās iniciatīvas, dodot lietām otru dzīvi un pat festivāli, kur vienkopus satikties videi draudzīgi domājošajiem ir mūsdienu jaunatnes pievienotā vērtība. Par “Kopienas skapis” ideju Rīgā, festivālu “Komēta” zaļi domājošajiem saruna ar Kaņepes kultūras centra radošo direktoru Kasparu Kondrātu.

#09 EHR ZAĻĀ ZONA

Pirkt videi draudzīgas preces, lūkot pēc ekomarķējuma un pārstrādājama iepakojuma noteikti ir atbildīga izvēle. Tomēr, ja zaļo latiņu vēlies celt augstāk, tad viena no iespējām ir iepirkties beziepakojuma veikalos. Vēl 2016.gadā Latvijas presē tika aprakstīta Vācijas, Francijas, Itālijas zaļi domājošo veiksme iepirkties beziepakojuma preču veikalos kā ekskluzīva iespēja, nenojaušot, ka pēc diviem gadiem Latvijā sāksies beziepakojuma veikalu uzplaukums. Ja sākotnēji likās, ka šajos veikalos “uzbrukumā” dosies modernā jaunatne, tad izrādās, ka šis ir ideāls risinājums gan mājsaimniecēm, gan kulināriem, gan senioriem. Beziepakojuma veikalos var nopirkt tieši tik, cik receptē norādīts vai nopirkt nedaudz, tikai nogaršošanai, neriskējot, ka garšas kārpiņām neatbilstošais produkts papildinās atkritumos izmestās pārtikas bēdīgo statistiku. Ne tikai zaļa, bet visnotaļ garšīga saruna ar beziepakojuma veikala “Burka” īpašnieci un beziepakojuma koncepta aizsācēju Latvijā Mariju Sološenko.

#08 EHR ZAĻĀ ZONA

Lielu lomu cilvēku ierasto paradumu maiņai uz videi draudzīgiem spēlē tehnoloģiju attīstība un inovācijas pasaulē. Dzīvot pašpietiekamā, no ārējiem resursiem neatkarīgā mājā, regulēt siltumu, apgaismojumu, kontrolēt enerģijas patēriņu un elektroierīces savā mājoklī no jebkuras pasaules vietas – tā sen vairs nav zinātniskā fantastika, bet gan mūsdienu realitāte. Gandrīz ikvienu no mums dzīvē piemeklējis tas asinis stindzinošais brīdis, kad, esot ārpus mājas, nezin no kurienes uzpeld prātā jautājums – vai es gludekli izslēdzu?! Arī šim nervus kutinošajam momentam viedajā mājā ir savs risinājums – gudrā rozete, kuru var atslēgt attālināti ar vienu klikšķi sava telefona ekrānā. Par mājām un viedajām ierīcēm, kas radītas enerģijas taupīšanai, komfortam un ikdienas atvieglošanai, saruna ar Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu Tomu Lāci.

#07 EHR ZAĻĀ ZONA

Kad pielavās drēgnais rudens un tuvojas ziema, sildoša tēma ir par mūsdienīgajām un energoefektīvajām apkures iekārtām. Šodienas samērā lielajā piedāvājuma klāstā ir visai viegli apmaldīties un pat zināmā mērā kļūdīties, izvēloties savam mājoklim un maciņam piemērotāko, un drošāko apkures veidu, kas vienlaikus būtu arī videi draudzīgs. Lai arī katram kurināmā veidam ir savi plusi un mīnusi, labākos rādītājus aizvien uzrāda dažāda veida siltumsūkņi. Tiem ir būtiskas priekšrocības no drošības, ērtības, aizņemtās vietas, ilgmūžības un ekspluatācijas izmaksu viedokļa, tādēļ šoreiz vairāk un plašāk kā sildīties zaļi klausies Zaļās Zonas podkāstā sarunu ar siltumiekārtu speciālistu Māri Bareiku.

#06 EHR ZAĻĀ ZONA

Pasaulē ir ap 20 000 dažādu sugu ķērpju. Ķērpju pielietojums ir ļoti plašs - tos izmanto kā piedevas sejas krēmiem, zobu pastām, pretklepus tabletēm un pat leģendārajās smaržās Chanel Nr.5. Tomēr izrādās, ka ar ķērpjiem jau pirms vairāk kā diviem gadsimtiem noteica cik tīrs vai netīrs ir gaiss pilsētās. Par ķērpjiem veselībai, kuri aug arī Smiltenē, un to lomu gaisa kvalitātes noteikšanā klausies Zaļās zonas podkāstā, kur sarunāšos ar Dabas aizsardzības pārvaldes mežu biotopu eksperti Sandru Ikaunieci.

#05 EHR ZAĻĀ ZONA

Ja tava ikdiena nav iedomājama bez auto, tad kļūt par zaļās braukšanas guru varētu būt tavs nākamais izaicinājums. Par to kā pareizi izvēlēties auto, lai tas būtu ne tikai ērts, ekonomisks, bet arī videi draudzīgs. Mūžīgais jautājums - benzīns, dīzelis, bet varbūt tomēr elekroauto, kā arī noderīgi zaļās braukšanas padomi vides un maciņa saudzēšanai. Noklausies projekta Zaļā Zona rūcošāko podkāstu kopā ar autosportistu un Drošas braukšanas skolas vadītāju Jāni Vanku!

#04 EHR ZAĻĀ ZONA

Latvijā 58% iedzīvotāju, iegādājoties preces ir svarīgi, lai iepakojums būtu videi draudzīgs. Tajā pat laikā tikai 1% no visām iegādātajām precēm cilvēki labo, lai izmantotu otrreiz, tāpēc atkritumu kalni tikai aug. Saujiņa zeroweisteru pasauli neizglābs, tādēļ zaļi jādzīvo katram. Vienam tas nozīmē nogriezt ūdens krānu, tīrot zobus, citam iepirkties tikai beziepakojuma veikalos, kamēr vēl kāda ieguldījums aprites ekonomikā būs savu lietu ziedošana labdarībai. Par aprites ekonomikas ienākšanu mūsu ikdienā klausies sarunu ar ilgtspējas un aprites ekonomikas eksperti Liliju Apini un zaļo tehnoloģiju uzņēmuma vadītāju Solvitu Kostjukovu.

#03 EHR ZAĻĀ ZONA

Koronovīrusa Covid19 izraisītā pandēmija pasauli sagriezusi kājām gaisā, likusi daudziem pārdomāt savus ikdienas paradumus un viesusi nopietnas korekcijas brīvā laika pavadīšanā. Ja nevaram doties uz teātriem, kafejnīcām un ballītēm, tad jādodas piedzīvojumu un labu emociju meklējumos dabā. Par to kādas dabas vērtības jāredz katram Latvijā, kā atbilstoši izvēlēties maršrutu dabas pārgājieniem un pareizi sakārtot ceļasomu, klausies sarunu ar Nacionālā parka gidu Jāni Šlūki un pasaules piedzīvojumu pieredzējušo ceļotāju Gundaru Bojāru.

#02 EHR ZAĻĀ ZONA

Katrā mājsaimniecībā 40-50 % atkritumu ir bioloģiskie. Tādēļ dabai draudzīgākais risinājums to pārstrādei ir kompostēšana, jo tādā veidā ne tikai samazinām ekoloģisko pēdu, bet arī iegūstam vērtīgu materiālu zemes auglībai. Komposta kaudze, modernā pilsētnieka Bokoši komposts vai sliekas vannasistabā. Izrādās, ka to var darīt dažādi! “Zaļās zonas” podkāstā šonedēļ saruna ar Artūru Jansonu, biedrības "Homo Ecos" līdzdibinātāju.

#01 EHR ZAĻĀ ZONA

Eiropas "Zaļais kurss", depozītsistēma un dabas skaitīšana - šobrīd vides aizsardzības jomā esam lielu pārmaiņu priekšā. Ko tas viss nozīmē, un vai mēs esam tam gatavi? Par to “Zaļās zonas” pirmajā podkāstā ar Kasparu Eglīti sarunājas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola un Latvijas Universitātes pētnieks, biedrības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga.

 
 

 

Saistītie jaunumi

Layer 1 ic-down-white ic-refresh-white ic-star-white