Nākotnes formula

"Nākotnes formula" – daudzpusīgas sarunas par ilgtspēju visās dzīves jomās. Katru nedēļu EHR jaunajā studijā viesojas kompetenti ilgtspējas eksperti un iedvesmojošas personības, lai dalītos savā pieredzē, pārdomās un praktiskos padomos, kā meklēt līdzsvaru starp mūsu personīgajām vajadzībām šodien un ekonomiskām, sociālām un vides interesēm ilgtermiņā.

Raidījums būs dzirdams EHR un EHR Superhits ēterā līdz novembra beigām. Raidījumu veido un vada radošā producente Elizabete Palasiosa.

EHR otrdienās un ceturtdienās plkst.12.15, 16.15, 18.15.
EHR Superhits trešdienās un piektdienās plkst. 12.15, 13.15, 14.15.

Raidījuma pilno versiju varēs klausīties EHR mājaslapā un EHR Radio aplikācijā sadaļā PODKĀSTI, kā arī EHR Spotify kanālā.

Raidījums “Nākotnes formula” top NEPLP sabiedriskā pasūtījuma ietvaros.
 

#33 NĀKOTNES FORMULA

Kāda nozīme ir fiziskiem pieskārieniem un kāds tiem ir sakars ar ilgtspēju? Kā apģērba zīmols var mūs tuvināt, vairot vēlmi un radīt iespēju pieskarties? Cik daudz apskāvienu ikdienā mums ir nepieciešami? Kāda ir apģērbu zīmolu loma un modes industrijas atbildība sabiedrības priekšā? Studijā viesojas Anna Andersone – uzņēmēja, apģērbu zīmola “Be-With” vadītāja un sociālo kustību “Riga Tech Girls” un “Viegli kopā būt” veidotāja.

#32 NĀKOTNES FORMULA

Digitālā satura meistari un reklāmas guru apgalvo, ka viņi zina, kas cilvēkiem patīk. Cik detalizēti un precīzi ir dati, kas viņiem par mums ir pieejami? Cik daudz personīgas informācijas par sevi digitālā pasaulē mēs atdodam labprātīgi, paši to pat nemanot? Kā kļūt par sabiedrības ietekmes līderi un veidot saturu, kas cilvēkiem patiks? Sarunā par digitālo komunikāciju un satura veidošanu tiekamies ar Oskaru Cirsi, digitālās aģentūras “Wrong” radošo direktoru.

#31 NĀKOTNES FORMULA

Viena no svarīgākajām vērtībām mūsu savstarpējās attiecībās ir spēja saņemt un sniegt atbalstu, palīdzību. Tas ir sociālās ilgtspējas viens no būtiskākajiem aspektiem. Kā mēs varam palīdzēt tiem, kam tas ir nepieciešams? Kas ir pats svarīgākais, ko varam dot cilvēkiem, kam dzīve ir piespēlējusi nopietnus izaicinājumus? Kāda ir ziedojumu un brīvprātīgā darba kultūra Latvijā? Labo darbu nedēļas gaidās, šodien raidījumā par spēju pieņemt un sniegt palīdzību, kā arī motivāciju palīdzēt lūdzējam un sniedzējam satikties. EHR studijā viesojas Ilze Skuja, “Palīdzēsim.lv” vadītāja.

#30 NĀKOTNES FORMULA

Šoreiz raidījuma uzmanības centrā mediji visā to daudzveidībā – sabiedriskie, komerciālie, klasiskie, tradicionālie, interneta. Kādu lomu tie spēlē mūsdienu sabiedrībā? Kāda atbildība tiem ir jāuzņemas? Un vai vispār sociālo mediju un ietekmes līderu laikmetā tiem ir nākotne? EHR studijā viesojas Ingus Bērziņš, DELFI galvenais redaktors.

#29 NĀKOTNES FORMULA

Jebkura procesa, pārmaiņu un attīstības pamatā ir mūsu spēja domāt, pēc tam runāt par to ar citiem un visbeidzot darīt. Tieši šim otrajam solim, kas ir komunikācija, ir fundamentāli svarīga loma tajā, vai ideja nomirs vai iespējams mainīs pasauli. Kāda ir ilgtspējīga komunikācija? Kā mūsdienu komunikācijas praksi ietekmē viedierīces un interneta pieejamība? Ar ko atšķiras dažādi komunikācijas veidi un formas? Raidījumā viesojas cilvēks, kurš iemieso komunikāciju visās tās formās – profesionāls moderators, improvizators, docētājs un ārpolitikas pētnieks Mārtiņš Daugulis.

#28 NĀKOTNES FORMULA

Par godu Tēva dienai, šoreiz raidījums veltīts visiem vīriešiem, vīriem un tēviem. Kur ir problēma ar dzimtē balstītiem stereotipiem par sieviešu un vīriešu lomu ģimenē un sabiedrībā? Kāda ir tēva loma bērna audzināšanā un attīstībā? Kas vispār definē vīrieti 21.gs.? Sarunā par veselīgiem attiecību modeļiem un emocionālo inteliģenci arī vīriešu pasaulē tiekamies ar Lauri Bokišu, biedrības “Tēvi” nodarbību vadītāju, organizatoru un divu bērnu tēti.

#27 NĀKOTNES FORMULA

Mazliet zināšanu, iedvesmas un pozitīvas motivācijas visiem, kuriem tuvumā ir bērni. Kā veidot attiecības ar bērnu tā, lai viņš nākotnē nekļūtu par traumētu pieaugušo? Kas ir mūsdienīgas un ilgtspējīgas audzināšanas pamatā? Kā veidot drošo piesaiti gan ar bērniem, gan pieaugušajiem? Šajā raidījumā ikviens no mums varēs atrast gabaliņu no savas pieredzes un situācijām, kurās esam bijuši gan kā bērni, gan viņu aprūpētāji. Patiesa, sirsnīga un empātiska saruna ar Ingu Oliņu, fonda "PLECS" Vecāku izglītības programmas direktori un treneri.

#26 NĀKOTNES FORMULA

Ir ievēlēts jauns galvaspilsētas domes sasaukums, drīz sekos vēlēšanas arī citās pašvaldībās. Politika ir, bija un būs liela daļa no tā, kādā valstī un sociālajā realitātē mēs dzīvojam. Kā vērtēt šo neseno pieredzi Rīgas domes vēlēšanās? Kādu pamatu mēs esam ielikuši pilsētas nākotnes attīstības plānam? Kas ir sociālās un politiksās ilgtspējas pamats?Par šiem un citiem svarīgiem jautājumiem tiekamies sarunā ar Andri Šuvajevu, sociālantropologu, politikas un ekonomikas pētnieku.

#25 NĀKOTNES FORMULA

Kas ir inovācijas? Ko nozīmē domāt un darīt inovatīvi? Ilgtspējas kontekstā viena no pamata tēmām, ap kuru grozās daudzi jautājumi, ir pārmaiņu neizbēgamība, tātad ārēji apstākļi, kas mūs ietekmēs un burtiski piespiedu kārtā liks kaut ko mainīt, pielāgoties. Ko ietver un no mums prasa šī gatavība pārmaiņām un nākotnes izaicinājumiem? Cik gatavi un atvērti mēs esam mainīt sevi, vidi, sabiedrību un pasauli mums apkārt? EHR studijā viesojas LMT inovāciju projektu vadītājs Rūdolfs Strēlis.

#24 NĀKOTNES FORMULA

Uz politiskās skatuves pašlaik gozējas Rīgas domes vēlēšanas, tāpēc visiem rīdziniekiem ir pienācis laiks rūpīgi apdomāt savu lēmumu, par ko un kāpēc balsot. Kā sagatavoties vēlēšanām? Ko ņemt vērā, izvēloties savu politisko spēku, kam nodot valsts un pašvaldības pārvaldes varas grožus? Kāda ir ilgtspējīga valsts, pašvaldības un sabiedrības pārvalde, kā arī savstarpējā sadarbība un komunikācija? Studijā viesojas Liene Gātere, sabiedrība par atklātību “Delna” direktore.

#23 NĀKOTNES FORMULA

Daudzi no ilgstpējīgas attīstības mērķiem tiešā vai netiešā veidā ir saistīti ar mūsu finanšu pratību, proti, mūsu prasmi ilgtspējīgi un atbildīgi saimniekot ar mums pieejamajiem resursiem, lai vairotu savu un sabiedrības labklājību. Ko ar ilgtspējas jēdzienu saprot finanšu sektorā? Kā ilgtspējīgi un apdomīgi rīkoties ar saviem privātajiem līdzekļiem? Kur pazūd nauda, kad to pat nepamanām? Sarunā par finanšu pratību ar vērtīgiem ieteikumiem un zināšanām dalīsies Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

#22 NĀKOTNES FORMULA

Kas ir digitālā piekļūstamība? Kāpēc tas ir svarīgi gan valstiskā, gan nevalstiskā, gan privātā sektorā? Ko no tā iegūst visas iesaistītās puses? Kā radīt saturu, kas ir piekļūstams visiem? Saruna par digitālo vidi, komunikāciju un pakalpojumiem ar digitālās vides piekļūstamības ekspertu Pēteri Jurčenko.

#21 NĀKOTNES FORMULA

Kas ir pēdējā laika nozīmīgākie atklājumi par mūsu smadzeņu darbību? Kā smadzenes strādā un atpūšas? Kāpēc bieži vien mēs atliekam lietas, pamostamies noguruši, nevaram saņemties, prokrastinējam? Smadzeņu ilgtspējas atslēga – seši zelta likumi, lai uzturētu savas smadzenes formā un palielinātu to veiktspēju ilgtermiņā. Saruna ar ergoterapeitu un “Riga Brain” dibinātāju Pēteri Urtānu.

#20 NĀKOTNES FORMULA

Kāda ir mūsu sabiedrības paaudžu struktūra un iedalījums? Kādi ir lielākie izglītības sistēmas, darba tirgus un komunikācijas izaicinājumi? Kas ir digitālās prasmes? Ko jaunu Latvijas vadošie zinātnieki un pētnieki atklājuši pētījumā “Dzīve ar COVID-19: Novērtējums par koronavīrusa izraisītās krīzes pārvarēšanu Latvijā un priekšlikumi sabiedrības noturībai nākotnē”? Saruna ar profesori un vadošo pētnieci izglītības zinātnēs Zandu Rubeni.

#19 NĀKOTNES FORMULA

Kā dažādi ikdienas pārtikas produkti ietekmē zemeslodi, uz kuras dzīvojam? Vai augu valsts uzturs ir ilgtspējīgāks nekā dzīvnieku valsts produktu patēriņš? Kas ir efektīvais altruisms, un par ko cīnās dzīvnieku tiesību aizstāvji Latvijā? Saruna ar biedrības "Dzīvnieku brīvība" pārstāvi un projekta "Neapēd zemeslodi!" vadītāju Ulriku Skakovsku.

#18 NĀKOTNES FORMULA

Šodienas lielākais izaicinājums ir atrast balansu starp straujo dzīves tempu un iekšējo harmoniju. Viena no ilgtspējīgas psihiskās veselības atslēgām ir dzīvesprieks. Vai dzīvesprieku var iemācīties? Kādas prasmes improvizācija attīsta cilvēkos un kāda tai ir saistība ar dzīvesprieku? Par šiem un citiem jautājumiem sarunā ar Kasparu Breidaku – improvizācijas teātra aktieri, pasākumu vadītāju un radio ētera balsi, kuram pašam ir sava dzīvesprieka skola.

#17 NĀKOTNES FORMULA

Saruna ar pakalpojumu dizaineri, lektori un publicisti Jeļenu Solovjovu par dizainu 21.gs. Kas ir dizains un kāda ir dizainera loma mūsdienās? Kādas zināšanas dizains dod sabiedrībai, uzņēmējdarbībai, valsts pārvaldei un ilgtspējīgai attīstībai? Kas ir stratēģiskais dizains un dizaina domāšana?

#16 NĀKOTNES FORMULA

Modes industrija piedzīvo pārmaiņas, kas atnesušas jaunus izaicinājumus gan ražotājiem, gan pircējiem. Kāda izskatās modes industrijas nākotne? Kas ir ilgtspējīga mode? Ko nozīmē ātrās modes pretmets – lēnā mode? Ko ņemt vērā iepērkoties un kā pareizi utilizēt savu novalkāto apģērbu un aksesuārus? Raidījumā viesojas ilgtspējīgas modes eksperte Dace Akule.

#15 NĀKOTNES FORMULA

Ko nozīmē “Slow Food”? Vai tas ir domāts pavāriem un smalkiem restorāniem vai noderīgi arī ikdienā? Kāda ir mūsdienu latviešu galda kultūra un ēšanas tradīcijas? Vai mēs varam lepoties ar savu virtuvi un Latvijas produktiem? Kam būtu jānotiek, lai Latvija kļūtu par visas pasaules gardēžu galamērķi? Saruna ar leģendāro šefpavāru un “Slow Food” kustības dibinātāju Latvijā - Mārtiņu Rītiņu.

#14 NĀKOTNES FORMULA

Viena no ilgtspējīgas un demokrātiskas sabiedrības formām ir tā saucamā pilsoniskā sabiedrība, proti, sabiedrība, kuras locekļi aktīvi iesaistās un līdzdarbojas dažādu lēmumu pieņemšanas procesos. Kāda ir Latvijas sabiedrības aktivitāte un lēmumu pieņēmēju atvērtība komunikācijai? Kādas cīņas jau izcīnītas un kas vēl priekšā, lai Rīga kļūtu cilvēkiem draudzīgāka, drošāka un patīkamāka pilsēta? Saruna ar Māri Jonovu – pilsoniskās sabiedrības dvēseli un biedrības “Pilsēta cilvēkiem” valdes priekšsēdētāju.

#13 NĀKOTNES FORMULA

Kāda ir ilgtspējīga personīgās dzīves telpas arhitektūra un būvniecība? Kā veidot videi draudzīgu dzīvesvietu, un cik tas izmaksā? Viedā māja, zaļā māja, eko māja, nulles enerģijas māja, gandrīz nulles enerģijas māja, pasīvā māja… Kas tās ir par mājām, un ko tas viss nozīmē? Saruna ar arhitekti un plānotāju Madaru Gibzi.

#12 NĀKOTNES FORMULA

Cilvēki nereti saka, ka pilsētā dzīvot ir grūti. Vai vēsturiskas pilsētas statuss ierobežo spēju pielāgoties laikmetīgām tendencēm un mūsdienu ikdienas vajadzībām? Vai pilsētvide var veicināt sabiedrības saliedētību? Raidījumā viesojas sociālantropologs un pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš.

#11 NĀKOTNES FORMULA

Ko darba devējs skatīsies tavā CV? Cik liela nozīme ir absolvētajai izglītības iestādei un prakses vietām? Ko darīt krīzes laikā un situācijā, kad vakanču skaits darba tirgū samazinās? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem meklē atbildes sarunā ar darba devēja tēla un stratēģiskās komunikācijas konsultanti Zani Čulkstēnu.

#10 NĀKOTNES FORMULA

Ir atvaļinājumu un peldēšanas sezona, kad liela daļa no mums savu brīvo laiku pavada Baltijas jūras krastā. Cik daudz patiesībā mēs zinām par jūras un citu ūdens krātuvju aktuālo situāciju, ūdens kvalitāti, piesārņojuma rādītājiem un mūsu ietekmi uz tiem? Vai taisnība, ka Baltijas jūra mirst? Saruna ar Juri Aigaru, Hidroekoloģijas centra vadošo pētnieku un jūras zemūdens fotogrāfu.

#09 NĀKOTNES FORMULA

Kāpēc darba vide ir svarīga? Kas jāņem vēra, domājot par ilgtspējīgas un ergonomiskas darba vides veidošanu? Vai sienu krāsai tiešām ir nozīme? Sarunā ar darba vides stratēģi Oļegu Ņikitinu pārrunāsim jautājumus, kas saistīti ar jaunākajiem pētījumiem, kā arī dažādiem darba vides modeļiem, kas aktuāli 21. gs. birojos, darbā no mājām un kopstrādes telpās.

#08 NĀKOTNES FORMULA

Kas ir ilgtspējīgas attīstības mērķi? Vai mūsu nepārtrauktā vēlme augt un attīstīties ir problēma? Varbūt problēma ir tajā, ko mēs saucam un saprotam ar izaugsmi? Vai pastāv alternatīvas? Jautājumā par vides ilgtspēju un ilgtspējīgu dzīvesveidu EHR studijā viesojas vides zinātnieks un pētnieks, biedrības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga.

#07 NĀKOTNES FORMULA

Vasara ir svētku laiks. Lai gan publiskie pasākumi šogad ir ierobežoti, tos ar vēl lielāku jaudu aizstās mājas ballītes, privāti dārza svētki un citi vasaras prieki tuvāko draugu un ģimenes lokā. Kā svētkos un ikdienā mazināt radīto atkritumu daudzumu? Kas ir bezatkritumu dzīvesveids un vai tas vispār ir iespējams? Saruna ar “Zero Waste Latvija” valdes locekli Edmundu Cepurīti.

#06 NĀKOTNES FORMULA

Raidījums par izglītību un jauniešu lielākajiem izaicinājumiem šī procesa laikā, sākot ar valsts eksāmenu kārtošanu līdz ilgtermiņa karjeras lēmumu pieņemšanai. Ko darīt ar bailēm pieņemt nepareizo lēmumu? Ko darīt, ja jaunietis nezina, ko vēlas, bet apkārt pasniedzēji un vecāki saka, ka kaut kas obligāti tomēr ir jāgrib? Saruna ar psihoterapeitu, rakstnieku un publicistu Nilu Saksu Konstantinovu.

#05 NĀKOTNES FORMULA

Sarunā par izglītību ar filozofu un publicistu Arti Sveci runāsim par augstākās izglītības jēgu un nozīmi, kā arī par būtiskākajiem nākotnes izaicinājumiem. Vai un ko vispār studēt? Kāpēc par izglītību nevar domāt kā par parastu preci vai pakalpojumu? Kur rodas lielākie pārpratumi un neizpratne, ko darba devēji un studenti izsaka savām mācību iestādēm?

#04 NĀKOTNES FORMULA

Saruna ar mūziķi un producentu Arstarulsmirus par jauno albumu, radošo procesu ceļā uz to un vēstījumu, ko tas nes sabiedrībai. Diskutēsim arī par lielākiem izaicinājumiem, kas saistīti ar viņa kā mākslinieka un personības pašizaugsmes procesiem. Raidījumā dzirdēsi praktiskus ieteikumus, kurus izmantot kā bāzi sevis izziņas procesā.

#03 NĀKOTNES FORMULA

Kas ir korporatīvā ilgtspēja? Kas ir tās praktiskie aspekti uzņēmuma ikdienā? Saruna ar korporatīvās ilgtspējas eksperti Daci Helmani par būtiskām uzņēmumu kļūdām, kas bremzē to attīstību, ierobežo nākotnes iespējas un var nodarīt kaitējumu publiskajam tēlam.

#02 NĀKOTNES FORMULA

Saruna ar sociālantropologu Klāvu Sedlenieku par mūsu kā sabiedrības reakciju uz pašreizējās krīzes radītajiem izaicinājumiem. Kas nosaka cilvēku spēju pielāgoties un kas to ierobežo? Kāds labums cilvēkam no vīrusiem un kāpēc mums ir svarīgi mēģināt saprast, kā pasauli redz, piemēram, mušas?

#01 NĀKOTNES FORMULA

Raidījuma viesis - psihiatrs Ņikita Bezborodovs. Saruna par psihiskās veselības higiēnu kā par ikdienas praksi, kas īpaši aktuāla kļuvusi arī šajā krīzes laikā.

 

Klausies EHR savā viedtālrunī vai planšetdatorā

image 3

image 2

image 4

Saistītie jaunumi

Layer 1 ic-down-white ic-refresh-white ic-star-white