Eminema evolūcija: mūzika, skandāli un atgriešanās

Publicēšanas datums : 16.04.2018

Ja arī Eminems (Eminem) ir tikai viens, tad Maršalam Brūsam Mezersam III (Marshall Bruce Mathers III) piemīt daudz šķautņu.

Viņš ir reizē komiskais reperis ar divdomīgiem dziesmu vārdiem un nopietns mākslinieks, kurš raksta dziļdomīgus dziesmu tekstus.

Viņš ir slavenība, kurš ieguvis 15 „Grammy” balvu un vienu „Oskaru”, un privātas dabas cilvēks, kurš, cik vien spēj, izvairās no starmešu gaismas.

image 1
Eminem


Viņš ir tēvs, atveseļojies narkomāns un cilvēks, kurš ticis pāri daudzām grūtībām, līdz kļuvis par vienu no pasaulē atpazīstamākajiem hip-hopa māksliniekiem.

Taču pat pēc divām desmitgadēm mūzikas biznesā Eminems joprojām nav pārliecināts, ko fani no viņa sagaida.

„Manā galvā pastāvīgi norisinās iekšējais karš par to, kam man būtu jābūt,” mūziķis atklājis 2017.gada intervijā žurnālam „Complex”. „Kad es dzirdu cilvēkus sakām, ka viņiem pietrūkst vecā Eminema, un tad, kad es daru to, ko darīja vecaies Eminems, viņi pārmet man, ka esmu par vecu, lai to darītu, ka man ir jānobriest un jāpieaug… Un tad es daru to, un cilvēki atkal saka: „Man pietrūkst vecā Eminema.” Kas tad ir jādara, kad esi sasniedzis zināmu vecumu, bet tev ir sajūta, ka viss vēl nav pagājis?”

Par godu tam, ka Eminems ir viens no galvenajiem māksliniekiem pagājušajā nedēļas nogalē jau notikušajā un šonedēļ vēl notiekošajā Coachella mūzikas festivālā, atskatāmies uz Eminema personisko un profesionālo evolūciju.


"My Name Is"
Ja gribi uzzināt, kas īsti ir Emienems, aplūko viņa paveikto.

„Visi mani albumi, manuprāt, vismaz lielākoties atspoguļo to, kur es tobrīd savā dzīvē atrodos vai kaut kā tamlīdzīgi,” pats mākslinieks sacījis intervijā BBC Radio 1 dīdžejam Zeinam Lovam (Zane Lowe).

Dzimis Kanzasā, Misūri štatā 1972.gada 17.okotbrī, Eminems kopā ar māti Debiju (Debbie) pārcēlies no vienas mājas un citu. Tēvs ģimeni pametis, kad Eminems bijis vēl autiņos. Galu galā ģimene pārcēlusies uz Astotās jūdzes ceļu (Eight Mile Road) Detroitas austrumos.

Jau agrā vecumā Eminems iemīlējis repu. To mākslinieks atcerējies 2011.gada intervijā žurnālam „Rolling Stone”.

„Es biju ciemos pie savas vectantes Ednas (Edna) Sentdžozefā, Misūri. Man bija 12, varbūt 13 gadu, un es uzrakstīju pantiņu, kas izklausījās tieši kā LL Cool J rakstīts.”

image 5
Eminem


Šis pirmais pantiņš novedis pie daudziem citiem. Mākslinieks pēc tam, kad vairākkārt bija nesekmīgi mēģinājis beigt 9.klasi, pametis skolu pavisam un sācis piedalīties vietējās frīstaila sacensībās.

Taču viņa sapņus par lielo izrāvienu bieži vien iztraucējusi realitāte. 1995.gadā Eminema toreizējā draudzene Kima (Kim) dzemdēja viņu meitiņu Heiliju (Hailie). Tā nu puisim nācis pievērsties kam nopietnākam tikai par savu sapņu īstenošanu.

Taču Maršala apņēmība nekur nebija zudusi. 1996.gadā viņš laida klajā savu pirmo albumu „Infinite”.

image 8Pēc diviem gadiem pasaule tika iepazīstināta ar „The Slim Shady” EP, bet 1999.gadā klajā nāca pilna garuma albums „The Slim Shady”. Kā zināms, albums guva lielus panākumus un nopelnīja Eminemam viņa pirmās „Grammy” balvas kā Labākajam repa albumam un Labākajam repa solo izpildījumam.

2000.gadā tika izdots albums „The Marshall Mathers LP”, kurā ietilpa tādas dziesmas kā „The Real Slim Shady” un „Stan”.


"Till I Collapse"
Ja Eminema karjera kāpa augšup, tad viņa personiskā dzīve slīdēja lejup. 1999.gadā paša māte iesūdzēja dēlu tiesā, pieprasot 10 miljonu dolāru kompensāciju. Pēc diviem gadiem abu starpā tika panākta vienošanās par 25 000 dolāru. 1999.gadā viņš arī apprecēja Kimu. 2001.gadā viņi izšķīrās.

Nav nekāds noslēpums, ka viņu trauksmainās attiecības bieži atspoguļotas Eminema dziesmās.

Repera tumšie un agresīvie dziesmu vārdi kombinācijā ar viņa alter ego Slim Shady piesaistīja lielu cilvēku interesi. Tas, ka viņš bija baltais reperis žanrā, kurā pārsvarā valda melnādainie mākslinieki, padarīja Eminemu no citiem vēl atšķirīgāku. Pat Dr. Dre atzinis, ka daudzi apšaubījuši viņa lēmumu ņemt Eminemu savas ierakstu kompānijas „Aftermath” paspārnē.

Par laimi Dr. Dre atbilde visiem skeptiķiem bijusi: „Manis pēc viņš var būt kaut vai lillā krāsā; ja viņš spēj repot, es ar viņu strādāšu.”

image 4
Eminem & Dr. Dre


Gadiem ejot, Eminems turpināja radīt jaunu mūziku un izpētīt jaunas teritorijas. 2002.gadā viņš laida klajā albumu „The Eminem Show”, kurā ietilpa tādas dziesmas kā „Superman”, „Hailie’s Song” un „Without Me”.Tajā pašā gadā viņš atveidoja galveno lomu filmā „8.jūdze” („8 Mile”), kura balstīta viņa paša biogrāfijā. Filmai radītā dziesma „Lose Yourself” ļāva Eminemam tikt pie „Oskara” par tā gada Labāko filmas dziesmu.

image 3
Eminem


Panākumi turpinājās ar 2004.gada albumu „Encore” un 2005.gada izlasi „Curtain Call: The Hits”. Diemžēl tas arī ir laiks, kad mākslinieks sāka kļūt atkarīgs no recepšu zālēm.„Es lietoju tik daudz zāļu, ka man tās jau vairs nevajadzēja, lai apreibtu,” viņš stāstījis „Rolling Stone”. „Man tās vajadzēja, lai justos normāls.”

2006.gadā viņš paguva vēlreiz apprecēties un vēlreiz izšķirties ar Kimu. Tad 2007.gada decembrī viņš pārdozēja un savas mājas vannas istabā „atslēdzās”.

„Ja es slimnīcā būtu nonācis pāris stundu vēlāk, manis vairs nebūtu,” reperis atklājis 2011.gada intervijā raidījumam „60 Minutes”.

Eminems devās uz rehabilitācijas klīniku un galu galā pārvarēja atkarību.

„Tikšana vaļā no atkarības lika man pieaugt,” viņš pastāstījis kolēģim Eltonam Džonam (Elton John), kad tas viņu intervējis žurnāla „Interview” vajadzībām. „Man bija sajūta, ka visus tos gadus, kamēr lietoju, es neaugu kā personība.”

Starmešu gaismā Eminems atgriezās tikai 2009.gadā ar albumu „Relapse”.

image 62010.gadā sekoja „Recovery” ar tādiem hitiem kā „Not Afraid”, „Space Bound” un duetu ar Riannu (Rihanna) „Love the Way You Lie”.Līdz nākamajam albumam „Revival” bija jāgaida vēl septiņi gari gadi.

Taču starmešu gaisma nebūt nav tas, kur Eminems vienmēr vēlas atrasties.

„Tas var izklausīties dīvaini, ņemot vērā, ka es ar savu mūziku vēlos piesaistīt cilvēku uzmanību, bet es nedzenos pēc atpazīstamības,” viņš atklājis žurnālam „Rolling Stone”. „Kad es neesmu Eminems, es esmu vienkārši Maršals, un tas ir grūti.”


"Not Afraid"
Lai kā arī visiem patiktu labs atgriešanās stāsts, ne visiem patīk Eminems. Savas karjeras laikā mākslinieks ir ticis apsūdzēts kā homofobs un šovinists, tāpat viņu ir kritizējuši vardarbīgo dziesmu tekstu dēļ. Neskatoties uz to, reperis vienmēr ir palicis uzticīgs savai mākslai.

„Man bija sajūta, ka man uzbrūk. Ka mani izceļ kaut kā īpaši,” viņš pastāstījis intervijā raidījumā „60 Minutes”. „Vai tas ir manas ādas krāsas dēļ? Vai tāpēc man tiek pievērsts vairāk uzmanības, lai gan citi mākslinieki dara un saka to pašu, ko es?”

Tagad, 45 gadu vecumā Eminems mūzikas industrijā ir aizvadījis daudz vairāk laika, nekā viņš jebkad bija domājis. Kā viņš reiz pastāstījis „Rolling Stone”, viņš gribējis aiziet pensijā 30 gadu vecumā.

image 2
Eminem


Viens veids, kādā Eminemam ir izdevies saglabāt savu radošo dzirksti, ir sadarbība ar citiem māksliniekiem – jau pieminēto Riannu, Bejonsi (Beyoncé), Pink, Lil Wayne, 50 Cent, Skailaru Sreju (Skylar Grey), Ališu Kīzu (Alicia Keys), Kēlani (Kehlani), Edu Šīranu (Ed Sheeran) un daudziem citiem.Lai arī vīrs vārdā Maršals Mezerss gadu gaitā ir mainījies, viņa kaislība pret rīmēm un repošanu ir palikusi tik pat spēcīga kā agrāk.

„Dusmu tajā visā varbūt arī vairs nav,” mākslinieks atzinies Zeinam Lovam, „bet kaislība ir tieši tāda pati, kāda tā bijusi vienmēr.”

Lai tāda tā arī paliek, Maršal!

Saistītie jaunumi

Layer 1 ic-down-white ic-refresh-white ic-star-white