2020. gada sāpju karalis Luiss Kapaldi

Publicēšanas datums : 11.12.2020

Kā smejas pats 24 gadus vecais skots, viņš esot “divu hitu brīnums”. Par trešo un ceturto vēl sprieduma neesot, bet divus varot skaitīt pilnīgi noteikti. Tie divi tad būtu “Someone You Loved”, kas no 2019. gada populārākās dziesmas veiksmīgi ir pārceļojusi arī uz 2020. gadu, un “Before You Go”, kas sasniegusi pirmo vietu lielākās daļas valstu mūzikas topos.

Intervijā žurnālam “Variety” Luiss saka: “Es tiešām esmu emocijām pārņemts, īpaši šogad, apzinoties, ka par spīti visām grūtībām, kam cilvēkiem šobrīd iet cauri, viņi klausās manu mūziku. Iespējams, reizēm tas notiek neatkarīgi no viņu gribas. Es esmu sarakstījis skaņu celiņu vienam no sliktākajiem gadiem daudzu cilvēku dzīvēs. Tā ir īpaša sajūta!

Uz jautājumu, kā viņam savās dziesmās šķietami tik viegli izdodas sasniegt tādus dvēseles dziļumus, mūziķis atbild: “Pirms dziesmas rakstīšanas man patīk aiziet uz vannasistabu, paskatīties spogulī un pakritizēt savu izskatu, kā arī mazliet fiziski sevi sāpināt, izraujot kādu deguna matiņu. Un tad jau es esmu nonācis zonā, kurā saprotu, kā tas ir – justies skumji.”

Par dziesmu, kas Kapaldi padarīja par “divu hitu brīnumu” – “Before You Go”, mākslinieks teic: “Patiesībā šī man patīk labāk par “Someone You Loved”, ar šīs dziesmas vārdiem es lepojos vairāk, jo tie man ir personiski tuvāki.” Kā izrādās, dziesma tapusi kā novēlota atbildes reakcija uz kādu traumatisku notikumu Luisa bērnībā, ko pilnībā saprast un izanalizēt viņš tobrīd nav spējis.

Tā ir par manu tanti, kura beidza dzīvi pašnāvībā, kad es vēl biju mazs. Tā ir tāda pieredze, pie kuras, tev kļūstot vecākam un izprotot situāciju vairāk, domas atgriežas arvien biežāk. Jo vairāk es par to uzzināju, jo vairāk man šķita nepieciešams to kaut kā izprast dziļāk, uzrakstot par to dziesmu. Līdz ar to šī dziesma man nozīmē vairāk nekā tā, ko uzrakstīju par bijušo draudzeni, kura man bija 19 vai 20 gadu vecumā. Izjukušām attiecībām tu tiec pāri, bet samierināšanās ar tuva cilvēka zaudējumu var prasīt visu dzīvi.”

Kā izrādās, “Before You Go” vispār nebija iekļauta Kapaldi debijas albuma “Divinely Uninspired to a Hellish Extent” sākotnējā dziesmu sarakstā. Kāds no ierakstu kompānijas bosiem pat nav vēlējies, lai tobrīd līdz galam nepabeigtā dziesma vispār tiktu ierakstīta. Viss tomēr beidzies citādāk, un labi, ka tā.

Saņemot “Variety” balvu kā Gada labākais dziesmu autors, mūziķis ļoti priecājas par parādīto godu. Viņš atzīst: “Man patīk dziesmu rakstīšanas process. Dziesmu rakstīšanai pievērsos vajadzības spiests, jo man vajadzēja kaut ko uzrakstīt, lai varētu spēlēt “dzīvo” mūziku. Es nekad neesmu bijis tas čalis, kurš raksta kladē dzejoļus. Es tikpat kā nelasu grāmatas, kur nu vēl dzejoļus!”

Taču viņu nemotivē tikai merkantils aprēķins. Daudz vairāk nekā komerciāli panākumi, Luisu uz priekšu dzen vēlme komunicēt ar cilvēkiem “dzīvajos” koncertos. Protams, visus mūziķa koncertu plānus šim gadam izjauca globālā pandēmija.

“Kad es rakstu dziesmas, es nedomāju, kā tās izklausīsies radio vai kurā topa vietā nonāks. Es, protams, priecājos, ja tā notiek. Tas man palīdz apmaksāt rēķinus! Taču daudzas dziesmas, kas koncertos izklausās brīnišķīgi, nekad nekļūst par radio hitiem. Ja runājam par mani, es iedomājos, kā būs šo dziesmu dziedāt uz skatuves un dzirdēt, kā to dzied zāle.

Taču nav uz pasaules labākas sajūtas, kā tad, kad pabeidz dziesmu un ar pilnu pārliecību vari teikt: “Es mīlu šo dziesmu!” neatkarīgi no tā, vai arī citiem tā patīk. Ja tu uzraksti kaut ko, kas tev nozīmē ko īpaši, tu izbaudi tādu adrenalīna vilni, kādu nav iespējams saņemt nekur citur.”

Puisis, kurš skumjas dziesmas ir padarījis par pieprasītu preci, pašlaik strādā pie sava otrā albuma, kuru mūziķis sola vismaz tikpat sērīgu.

Pārsteidzoši, bet pandēmija ir ļoti pateicīga augsne depresīvu dziesmu radīšanai,” viņš joko. “Es ceru, ka kādreiz spēšu uzrakstīt kaut ko disko stilā vai dziesmu par mīlēšanos, kas manā gadījumā arī būs visai sērīga, tomēr būtu jauki dažādībai piemest ko tādu.”

Foto: publicitātes 

Klausies EHR savā viedtālrunī vai planšetdatorā

Mākslinieki: Lewis Capaldi

Saistītie jaunumi

Layer 1 ic-down-white ic-refresh-white ic-star-white